Playing off the cost as 'just a piddly' amount is done from the customer's perspective, not producer's perspective. If I sell a unit of good X for $0.10 a piece, and I sell 10,000 units of X, I receive $1,000. For the individual customer buying a unit of good X, the cost is "just a piddly amount". But for the producer whose income depends on the sale of mass quantities of these goods, this is most certainly not negligable, and it is silly for them to not be concerned with its pricing. Even changes in a fraction of a cent per individual customer can mean thousands of dollars of change for the producer.
Or would you rather the maker of such mundane inexpensive items as toothbrushes simply forgo their income?
|